Duman Dedektörü

duman dedektörü

Duman Dedektörü

Adından da anlaşılacağı üzere Duman Dedektörünün ne işe yaradığını ve ne amaçla kullanıldığını hemen hemen çoğu insan bilmektedir. Duman dedektörü yangın sistemlerinde en çok kullanılan teknolojilerden birisidir. Günümüzde yangına karşı tedbir almamak için herhangi bir neden veya engel bulunmamaktadır. Neden böyle düşündüğümüzü belirtecek olursak artık gelişen teknolojiye ayak uydurmamak elde değil.Hayatımızın bir parçası haline gelen teknoloji ile her şey hakkında kolayca bilgi sahibi olabiliyor veya kolayca ulaşabiliyoruz.

Duman dedektörü ile yaşam alanlarınızda yangın tehlikesine karşı faydalı ve güvenilir çözümler üretmek bu teknoloji sayesinde daha pratik hale gelmektedir. Elif yangın olarak bizlere internet aracılığı ile ulaşmanız ve telefonunuz ya da bilgisayarınızdan kolayca web sitemiz sayesinde hızlıca iletişim kurup teklif almanızda bu sebeple kolay hale gelmektedir.

Duman dedektörü nedir, duman dedektörü çeşitleri nelerdir, duman dedektörü markaları, duman dedektörü nasıl kurulur ve duman dedektörü nasıl çalışır gibi soru ve başlıkları sizler için hazırladığımız yazıda bulabilir, fikir sahibi olabilirsiniz. Elif yangın olarak bizlerden hizmet almak isteyen müşterilerimiz 0535 780 45 22 numaralı hattımızdan kolayca ulaşabilir ve teklif alabilirsiniz.

Duman Dedektörü Nedir?

Yangın sistemleri ve yangın ekipmanları kategorisinde yer alan duman dedektörü yaşam alanlarınızın çoğunda karşılaşabileceğiniz ve olmazsa olmaz tedbirler arasında gösterilen teknolojilerden birisidir. Merkezi bir sisteme bağlı olarak çalışan ve yangını önceden haber veren bu cihaz ile dumanı, ısıyı, ışığı ve gazı algılanır algılanmaz ötmeye başlar ve olası can ve mal kaybının önüne geçmek adına sizlere ve merkezi sisteme haber verir.  Bazı ev tipi yangın duman dedektörleri ise bulunduğu ortama ulaşacak ses ve görsel sinyal ulaştırırlar.

Ev tipi duman dedektörleri genellikle ısıya ve ışığa duyarlı olmasından kaynaklı evlerde daha çok kullanılmaktadır. Duman dedektörü yoğun kalabalığın olduğu ortamlarda da kullanılarak dumana hassasiyeti sebebi ile oldukça önem arz etmektedir. Kullanım alanına göre değişen duman dedektörü tipleri duyarlılıkları bakımından tercihi buna göre yapılmalıdır. Aksi takdirde ısıya ve ışığa duyarlı bir duman dedektörü ile dumana karşı duyarlı duman dedektörü kullanım alanı değişebilmektedir.

Elif yangın olarak özellikle vermiş olduğumuz hizmetin önemini vurgulayarak ev, iş yeri, kurum, okul, restoran, hastane, ofis, kafeler, fabrikalar, sinema salonları ve daha birçok yaşam alanlarında duman dedektörünün kurulması sizi ve çevrenizdekileri can ve mal kaybına karşı koruması konusunda önemli rol almaktadır.

Duman Dedektörü Çeşitleri Nelerdir?

Yukarıdaki yazımızda da belirttiğimiz gibi duman dedektörleri kendi içinde özellikle kullanım alanların düşünülerek üretilmiş çeşitlere ve özelliklere sahiptir. Duman dedektörü çeşitlerinin önemi ve hangi duman dedektörü nerelerde kullanılır bu bilgiler sayesinde sizlerde fikir sahibi olabilir, taleplerinizi bu yönde iletebilirsiniz.

 • Optik Dedektör
 • İyonize Dedektör
 • Işın Tipi Dedektör
 • Konvansiyonel Dedektör
 • Adresli Dedektör

Optik Dedektör Nedir?

Optik duman dedektörü yangın sistemleri arasında en çok kullanılan cihazlardan birisidir. Yangın hafife alınmayacak kadar tehlikelidir. Bu nedenle yaşam alanlarımızdaki tedbirin alınması için profesyonel hizmetlerimizden yararlanabilir sizler ve yaşam alanlarınız için hangi sistemin kurulacağı konusunda destek alabilirsiniz.

Duman dedektörleri arasında en çok tercih edilen çeşitlerden birisi olan optik dedektörler, IR ışık saçma mantığı ile çalışan bir fotoelektrik duman hücresine sahip modellerdir. Optik dedektörlerde bulunan hücrede alıcı ve verici olmak üzere iki şekilde fotoelektrik komponenti vardır. Optik dedektöler ile yangını önceden tespit edebilir ve önlemlerinizi alabilirsiniz.

Yangına karşı hassas ve duyarlı olan bu cihazlar yangını algıladığında yangın alarm santraline sinyal göndermektedir.

İyonize Dedektör Nedir?

Yangın sistemleri arasında öne çıkan ve tercih edilen bir diğer duman dedektörü çeşidi ise iyonize detektörlerdir. Diğer duman dedektörlerine göre daha hızlı bir şekilde sinyal göndermektedirler.

İyonize duman dedektörleri duman yayılmadan dumanın gözle görülmeyecek parçacıkların oluşumunda hızlı tepkime süresi göstermektedir. Bu nedenle İyonize dedektörler diğer duman dedektörlerine göre daha hızlı algılama ve sinyal gönderme özelliğine sahiptir.

Işın Tipi Dedektör (Akıllı adresli ışın) Nedir?

Işın tipi duman dedektörleri genellikle depo, alışveriş merkezleri gibi yüksek ve geniş alanlarda kullanılan kızılötesi ışınları sayesinde dumanı algılar ve hızlı bir şekilde sinyal göndermektedir.

Yüzey montajı oldukça kolay olan ve görünüşü ile görüntüsü oldukça moderndir. Işın tipi duman dedektörleri ikiye ayrılmaktadırlar. Alıcı ve verici şeklinde parçalardan oluşurlar. 5-100 metre içerisinde yerleştirilmektedir.

Konvansiyonel Duman Dedektörü Nedir?

Konvansiyonel duman dedektörü yangın sistemleri ve yangın ekipmanları arasında en etkili uyarı sistemlerinden birisi olarak bilinmektedir. Hassa ve kararlı algılama özelliklerine sahip kurulumu oldukça kolay olan kullanımı basit teknolojilerden birisidir.

Yangına karşı maksimum koruma performansı ile can ve mal kaybının önüne geçmesinde büyük rol oynamaktadır.

Duman Dedektörü Markaları

Duman dedektörleri uyarı sistemleri olarak bilinen ve yangına karşı daha erken müdahale şansını arttıran gönderdiği sinyaller sayesinde can ve mal kaybının önüne geçmesinde büyük pay sahibidir.

Pek tabi gerek kullanım alanı gerek duman dedektörü markaları da farklılık göstermektedir. Bu farklılıklar fiyat ve özellik bakımından da değişmektedir.

 • Honeywell
 • Cata
 • Teknim
 • Teletek
 • KKmoon
 • 3MK
 • Mavili
 • Sens
 • Tuya
 • Cautiex
 • Code
 • Angel Eye
 • Codesec
 • Dünya Led
 • Evimdeyokyok
 • Helios
 • Kilsen
 • Lorex
 • Solo
 • Winkel
 • APC

Elif yangın olarak yaşam alanlarınızın yangına karşı tedbirini de önemli hizmetler sunuyor ve bu hizmetler içerisinde duman dedektörü kurulumu ve eğitimi de profesyonel ekiplerimiz tarafından uygulanmaktadır.

Fiyat ve performans bakımından değişen duman dedektörü modelleri kullanım alanlarınıza göre belirlenmektedir. Firmamız yerinde inceleme ile hangi sistemin nereye ve nasıl uygulanacağı konusunda keşifler yapmaktadır.

Duman Dedektörü Nasıl Kurulur?

Günümüzde duman dedektörülerinin önemi oldukça artmış ve önem kazanmıştır. Kurulumu oldukça kolay gözükse de hangi dedektörün nerede ve nasıl kurulacağı uzmanlar tarafından belirlenmektedir. Duman dedektörleri kurulmadan önce uzman ekip arkadaşlarımız kurulum yapılacak alana giderek hangi duman dedektörünün kurulacağına karar vererek, keşiflerini bu şekilde yapmaktadırlar.

Yaşam alanlarınıza uygun olan duman dedektörünün kurulumlar değişkenlik göstereceği gibi fiyatları ve uygulamaları da farklılık gösterebilmektedir.

Duman dedektörü kurulumu için Elif yangın olarak sizlere kaliteli hizmet sunacağımızdan emin olabilirsiniz. Keşif sonucu sizlere sunacağımız teklif ile onay vermeniz halinde uygulamaya geçilecektir.

Kurulum sonrası duman dedektörü hakkında eğitimlere verilmektedir. Duman dedektörü kurulumlarından sonra düzenli olarak servis ve bakım hizmetlerimizden de faydalanabilirsiniz.

Duman dedektörü kurulumunda dikkat edilecek huşular ve yöntemler aşağıdaki gibi oluşmaktadır;

 • Duman dedektörleri tavana monte edilmesi gerekmektedir.
 • Duman dedektörü en yakın dikey duvardan en az 30 cm uzakta olması uygundur.
 • Duman dedektörünü banyo, tuvalet ve mutfak gibi nemli alanlara zaman zaman duman olan bölgelere kurulabilir.
 • Duman dedektörünün arkası açılarak pilleri takılır.
 • Kurulum diski alınarak tavana yerleştirilir.
 • Sabitleme noktasının ölçüleri alınarak işaretleme yapılır.
 • İşaretlenen yerler uygun bir matkapla delinir.
 • Dübeller deliklere yerleştirilir.
 • Duman dedektörü monte edilir.
 • Test butonuna basarak çalışıp çalışmadığı kontrol edilir.
 • Test için gaz testi de yapılabilir.

Duman dedektörü kurulumu hakkında veya fiyat bilgisi almak için firmamızla iletişime geçebilirsiniz.

Duman Dedektörü Nasıl Çalışır?

Duman dedektörleri yangın sistemlerinde oldukça çok kullanılan ve etkili uyarı sistemlerinden olduğu bilinmektedir. Yaşam alanlarımızın gerektiği yerlerde olmazsa olmaz tedbirleri arasında yer alan yangın ekipmanlarından birisi olan duman dedektörleri olası yangın anında dumanı algılar algılamaz alarm sistemine hızlı bir şekilde sinyal gönderir. Bu sinyal sayesinde yangının daha fazla büyümesinin önüne geçilerek önlemler alınır.

Can ve mal kaybının engellenmesinde büyük rol sahibi olan duman dedektörleri çeşitleri ve kullanım alanları açısından farklılık göstermektedir. Çalışma mantığı birbirine benzeyen duman dedektörleri hakkında daha fazla bilgi almak için firmamı ile iletişime geçebilirsiniz.

Duman Dedektörü Nasıl Kapatılır?

Yaşam alanlarında bulunan duman dedektörleri yangın yayılmadan dumanı, ışık ve gazı algılayarak gönderilen sinyal sayesinde daha erken müdahale şansı sunmaktadır. Duman dedektölerinin çeşitleri olduğu gibi kullanım alanlarına göre de değişkenlik göstermektedir. Bu nedenle olası yanlış veya arıza durumunda algılanan duman yada farklı nedenlerden ötürü ses çıkaran hatta yangın varmış gibi ortamda panik havası oluşturan sebepler olabilmektedir.

Duman dedektörünün bu tarz durumlarda kapatılması ve ortamdaki panik havasının durdurulması mümkün olacaktır. Duman dedektörü kapatılma işlemi hızlı ve pratik şekilde kontrol paneline gidilerek doğru şifre ile kapatılabilmektedir. Bunun dışında yangın alarm sistemi merkezi tarafından da kapatılması mümkündür.

Duman Alarmınız Nasıl Test Edilir?

Duman dedektörünün çalıştığını anlamanızı test etmeniz için dedektörün altında bulunan düğmeye basabilir veya duman dedektörü çok yüksekte ise buna göre bir süpürge sapı veya uzun bir merdiven kullanabilirsiniz.

Duman dedektörünün test düğmesine basıldığında duman dedektörünün normal çalıştığını öğrenmeniz açısından alarm geçici süre ile kapanmalıdır.

Duman Dedektörü Zorunlu Mu?

Son yıllarda gelişen teknoloji ile birlikte yangına karşı tedbirlerin alınmasındaki duyarlılık ve ulaşılabilirlik oldukça artmış durumdadır. Bu nedenle can ve mal kaybının neden olduğu yangın tehlikesine karşı alınan önlemlerde büyük önem kazanmaktadır. Bu önlemlerden biriside duman detektörleridir.

Özellikle geçmiş zamanlarda yaşanan olumsuzluklardan meydana gelen istatistiklerden dolayı duman dedektörü kullanımı yaşam alanlarında daha fazla kullanılmaktadır. Bu istatistikler sonucu artık yeni yapılan binalarda da görebileceğimiz duman dedektörlerinin zorunlu olunan durumlar ve koşullarda pek tabi bulunmaktadır.

Bazı yönetmelik ve kanunlara göre yazımızın devamında belirteceğimiz koşullarda yangın algılama sistemleri zorunlu hale gelmiştir.

Zorunlu olunan koşullar;

  1. Tehlike sınıfı yüksek olan bütün binalarda zorunluk bulunmaktadır.
  2. Tehlike sınıfı orta olan ve toplam kullanım alanı 1000 m²’ yi geçen binalarda zorunludur.
  3. İkamet amaçlı binalar dışındaki tüm yüksek binalarda zorunludur.
  4. Yapı yüksekliği 51.5 m’ den fazla olan apartman binalarında zorunludur.
  5. Oteller, moteller, yatakhaneler, misafirhaneler, hastaneler, huzur evleri, pansiyonlar ve bütün yatılan yerlerde.

Duman Dedektörü Fiyatları

Duman dedektörleri hayatımızın güvenliği ve mal kaybının önüne geçilmesi için algılama sistemleri olarak üretilen bileşenlerden birisidir. Ev, iş yeri, restoran, kafe, hastane, okul, fabrika, ofis, sinema salonları, alışveriş merkezleri vb. yaşam alanlarında bulunan ve kurulması uygun olan yerlerde duman dedektörleri önemli bir rol sahibidir.

Tabi firmamız duman dedektörlerinin kurulumlarını profesyonel ekiplerimiz tarafından yapıyor ve uzmanlarımız tarafından eğitimlerini de veriyoruz. Duman dedektörü fiyatları hakkında bilgi vermek şuan için mümkün olmamakla birlikte fiyatları kullanım alanı, duman dedektörü çeşidi, ve keşif sonucu ortaya çıkan teklif ile belirlenerek değişkenlik göstermektedir.

Elif yangın olarak sizlere uygun fiyatlara kaliteli hizmet sunuyor, memnuniyetinizi esas alıyoruz. Detaylı bilgi ve iletişim için bizlere hızlıca ulaşabilirsiniz.Ara

×