Sprinkler Söndürme Sistemleri

sprinkler söndürme sistemleri

Sprinkler Söndürme Sistemleri

Yangının ne zaman nerede oluşacağını bilmek ve bunu engellemek adına yapılan tüm çalışmalar tedbiri doğurmaktadır. Gelişen teknoloji ile günümüzde yangına karşı daha güçlü adımlar atıldığı ve bu adımları teknoloji ile harmanlamanın sonucunda olası can ve mal kayıpları önlenmiş ve önlenmektedir. Yangın söndürme sistemleri ile yaşam alanlarınızı koruyabilir yangına karşı daha güçlü ve tedbirli davranış gösterebilirsiniz.

Yangın söndürme sistemleri birbirinden farklı ortamlarda ve farklı çalışma şekilleri ile uygulanmaktadır. Sprinkler yangın söndürme sistemleri de yangının oluşmasında ve daha fazla büyümesinde büyük engel teşkil eden tedbirlerin başında gelen teknolojilerden birisidir. Yangının meydana gelmesinde oksijen, sıcaklık-ısı ve yanıcı etmenler büyük rol oynamaktadır. Yangına hızlı ve kalıcı bir şekilde müdahale edilmesi için bu etkenlerden birine müdahale gerekmektedir.

Bu durumda en çabuk şekilde yapılacak uygulama havadaki sıcaklığın düşürülmesi olacaktır. Sprinkler yangın söndürme sistemleri sulu söndürme sistemi olarak ortamdaki sıcaklığı daha hızlı ve yoğun bir şekilde söndürerek başarılı bir hizmet sunmaktadır. Yangın söndürücüler arasında en optimal sonucu sağlayan sprinkler yangın söndürme sistemleri daha çok kullanılmaktadır.

Elif yangın olarak sprinkler yangın söndürme sistemleri kurulumunu ve kurulum sonrası eğitimini profesyonel ekiplerimiz tarafından uygulamaktayız.

Sprink Nedir?

Sprink ismiyle adlandırılan sistemi halk arasında yağmurlama başlıkları olarak tabir de edilmektedir. Yangına karşı etkili teknolojilerden birisi olan sprinkler yangının meydana geldiği noktada insan müdahalesine gerek duymadan yangını kontrol alabilmektedir.

Sprink sistemi tesisat parçalarının bir araya gelmesiyle oluşturulmuştur. Temelinde sprinkler başlığı, ıslak alarm vanası, yükselen milli vana, çekcalf, izleme anahtarlı kelebek vana, akış anahtarı, akış ölçer, drenaj vanası, su deposu yangın pompa seti parçalarından oluştuğunu söylemek mümkün.

Sprinkler Söndürme Sistemi Nedir?

Sprink yangın söndürme sistemi, otomatik yangın söndürme sistemleri arasında yer alan etkili ve yangına karşı oldukça duyarlı teknolojilerden birisidir. Sprink sistemi ile yangına yukarıdan müdahale edilmesi gereken durumlarda ve ani olarak su ya da gerekli kimyasalı alevlerin üzerine püskürtme görevi üstlenmektedir. Yangının büyümesini engelleyerek olası can ve mal kaybının önüne geçmektedir.

Sprinkler yağmurlama sistemi olarak adlandıracağımız sistem ile en büyük avantajı yangına hızlı ve süreklilik anlayışı ile müdahale etmesidir. Sprink sistemli yangını algıladığında yüksek ısıya karşı duyarlı olduğundan dolayı anında müdahale ederek geç kalmadan yangını olay yerinde sonlandırmaktadır. Sprink yangın söndürme sistemi genellikle a ve c sınıfı yangınlar için tercih edilmektedir. Tek bir sprink sayesinde 9 metrekare alana ve 21 metrekare arasında su yayarak etkisini gösterebilmektedir.

Sprinkler Çeşitleri Nelerdir?

Yangına karşı oldukça etkili ve duyarlı olan sprink sisteminin çeşitleri de bulunmaktadır. Gerek kullanım alanı gerek özellik bakımından farklılık gösterebilmektedir. Sprinkler sistemlerinin 4 farklı çeşidi bulunmaktadır.

 • Islak Borulu Sprinkler Söndürme Sistemleri
 • Kuru Borulu Sprinkler Söndürme Sistemleri
 • Baskın Tip Sprinkler Söndürme Sistemleri
 • Ön Tepkimeli Sprinkler Söndürme Sistemleri

Islak Borulu Sprinkler Söndürme Sistemleri Nedir?

Sprinkler söndürme sistemleri çeşitlerinden birisi olan ıslak borulu sprinkler söndürme sistemleri sürekli basınçlı suyla dolu şekilde tutulmaktadır. Donma riski olmayan veya ortam sıcaklığının 95 °C’yi geçmediği alanlarda uygulanmaktadır. Islak borulu sprinkler donma riski olan ortamlarda bulunan antfiriz sistemi veya elektrikli izlemeli ısıtıcı kablolar ile korunması gerekmektedir.

Islak borulu sprinkler içerisinde su bulunan boru mekanizması sayesinde ısının etkisiyle açılır ve suyun yangın ortamına yukarıdan boşalmasını sağlamaktadır. Islak borulu sprinkler sistemine ile yangın daha fazla büyümeden kontrol altına alınmaktadır.

Kuru Borulu Sprinkler Söndürme Sistemleri Nedir?

Kuru borulu sprinkler söndürme sistemi ısınmayan ortamlarda çevre sıcaklığı +4°C’nin altına düşüyor ise ve bu ihtimal varsa o ortamda sprinkler tesisatındaki dolu suyun sprinkerin herhangi bir zarar görmesini ya da tesisatta oluşma ihtimali olan donma riskinin önüne geçmesi amacıyla üretilerek dizayn edilmiştir. Isıtılmamış ortamlarda kuru alarm vana sistemi kurulması durumunda donma tehlikesine karşı vana üzerinde sıkıştırılan hava ve nitrojen bulundurulmaktadır.

Kuru borulu sprinker söndürme sistemleri çalışma mantığı oldukça basittir. Herhangi bir ya da birden fazla sprinkler yangın söndürme sistemlerinin patlamasıyla kuru alarm vana üzerindeki hava bazınca düşecek ve düşen hava basıncı ile kurulu haldeki basınçlı suyun boşluk üretmesiyle kuru alarm vana klapesi kaldırılacaktır. Su bu sayede yürüyecek ve basınç anahtarı düşen hava basıncını hissedecek eve elektriksel alarmı verdirecektir.

Uygulama Alanları;

 • Isıtılmayan Depolar
 • Otopark Alanları
 • Tavan Arası Boş Alanlar
 • Depo Sundurma ve Yükleme Sahaları

Baskın Tip Sprinkler Söndürme Sistemleri Nedir?

Otomatik yangın söndürme sistemleri arasında yer alan Sprinkler yangın söndürme sistemleri çeşitleri ile yangına karşı etkili yöntemler sunmaktadır. Bu çeşitlerden biriside baskın tip sprinkler söndürme sistemleridir. Basın tip sprinkler söndürme sistemleri yangın yayılım potansiyelinin hızlı ve yüksek olmasının meydana gelme ihtimali olan durumlarda veya yangının yayılma potansiyelinin daha fazla olan yerlerde su alışının uygulanmasının gerekli görüldüğü ortamlarda kullanılmaktadır.

Boru tesisatına yada uygulama alanlarına açık tip sprinkler yerleştirilmektedir. Bu sayede borular su veya hava ile basınçlandırılmadan baskın tip alarm vanası algılama sensörleri devreye girmektedir.

Vananın manuel olarak aktif olmasının gerekli olduğu zamanlarda en az bir adet elle boşaltma istasyonu hazır olarak bulunmalıdır. Baskın tip sprinkler sayesinde muhafaza edilen ortamlarda otomatik algılama sistemi ve sensör yapılandırılması gerekmektedir. Bu algılama sisteminin EN54 standartlarına uygun olması gerekmektedir.

Ön Tepkimeli Sprinkler Söndürme Sistemleri Nedir?

Ön Tepkimeli Sprinkler Söndürme Sistemleri (Pre-action) Sprinkler yangın söndürme sistemleri çeşitlerinden birisi olup borularda basınçlı hava veya azot bulundurmaktadır. Yangın bölgesine en hızlı şekilde müdahaleyi arttıran bu sistem yangın anında yağmurlama başlığının faal duruma gelmesi ile birlikte öncelikle borularda var olan basınçlı hava veya azıt yangının oluştuğu bölgelere boşalma işlemi başlatılır. Suyun akışı için yağmurlama başlıkları patlamanın yanı sıra yangın algılama sistemini de devreye sokarak alarm bilgisinin doğruluğu teyit edilmektedir.

Yangın anında tepkime süresinin hızlı gerçekleşmesi gereken ve suyun yangın ortamına vereceği zararı en aza indirmesi gereken sistem odaları, kütüphane ve tarihi bina özelliklere sahip yerlerde tercih edilen sistemlerden birisidir.

Sulu Yangın Söndürme Sistemleri

Sulu yangın söndürme sistemleri yangına karşı tedbirlerin en çok tercih edilen sistemlerinden birisidir. Yangın anında ortama göre farklı boşaltma ekipmanlar yardımıyla müdahale amacı kullanılan su dağıtımının tasarlandığı bir sistem olarak bilinmektedir. Islak borulu ve kuru borulu baskın sistem ya da ön tepkimeli sistem olarak da kullanılması mümkündür.

Sulu yangın söndürme sistemlerinin kurulumları, bakımları ve onarımları, testleri gibi yangın söndürme sistemleri hakkında uzman kişiler tarafından yapılması gerekmektedir. Elif yangın olarak profesyonel hizmetlerimizden birisi olan sulu yangın söndürme sistemleri desteği hakkında daha fazla bilgi almak için firmamızı arayabilirsiniz.

Sprinkler Yangın Söndürme Zorunlu Mu?

Yangının olumsuz etkileri oldukça fazla olup kayıpları bazen cana ve mala neden olmaktadır. Bu nedenle yangın karşı gerek yaşam alanlarımızda gerek ülke olarak zorunluluklar bulunmaktadır. Sprinkler yangın söndürme sistemleri nerelerde ve hangi durumlarda zorunlu, cevabı aşağıda maddelendirilmiştir.

Sprinkler yangın söndürme sistemlerinin zorunlulukları;

 • Yapı yüksekliği 30.50m2’den fazla olan konutlar dışındaki tüm binalar da zorunludur.
 • Yapı yüksekliği 51.50 m²’yi geçen konutlar da zorunludur.
 • Toplam alanı 1000 m²’den fazla olan, kolay alevlenici ve parlayıcı madde üretilen veya bulundurulan yapılarda zorunludur.
 • Birden fazla katlı bir bina içerisindeki yatılan oda sayısı 100’ü veya yatak sayısı 200’ü geçen otellerde, yurtlarda, pansiyonlarda, misafirhanelerde ve yapı yüksekliği 21.50 m2 ‘den fazla olan bütün yataklı tesislerde zorunlu tutulmuştur.
 • Alanlarının toplamı 600 m² ‘den büyük olan kapalı otoparklarda ve 10’dan fazla aracın asansörle alındığı kapalı otoparklarda zorunludur.
 • Toplam alanı 2000 m²’nin üzerinde olan katlı mağazalarda, alışveriş, ticaret ve eğlence yerleridir.

Sprinkler Yangın Söndürme Sistemi Nasıl Çalışır?

Sprinkler yangın söndürme sistemler yangına karşı en etkili sistemler olarak bilinmektedir. Yapısı ve amacı gereği bir musluk gibi çalışarak yangına müdahale etmektedir. Kurulumu planlanan alanların tavanından geçen su basınç altında tutan bir boru ağ sistemi olarak biliniyor. Her bir başlık sayesinde yangına karşı verilen tepkinin hızı ve etkisi oldukça fazladır.

Suyun akışını sağlayacak valfi aktif etmek için vidayı çevirebilirsiniz. Sprinler söndürme sistemlerinde is eolası yangın anında otomatik açılacak şekilde geliştirilen aynı zamanda ısıya dayanıklı bir tapa bulunmaktadır. Sprinkler söndürme sistemleri su boruları sayesinde müdahalesi hızlı ve etkili olmaktadır.

Tüm sprinklerde yay türevi 2 metal kol bulunmaktadır. Metal belli bir ısıda erimesiyle bir alışımdan oluşuyor. Olası yangın anında yükselen sıcak gazlar girdap meydana getirmektedir. Sıcaklık arttığında ise algılama sensörleri devreye girecek yangının oluştuğu bölgede mekanizma üzerindeki borular su akışını sağlayacaktır.

Sprinkler Yangın Sistemi Nasıl Kurulur?

Elif yangın olarak alanında uzman ekip arkadaşlarımız sprinkler yangın sistemleri kurulumunda kaliteli işçilik ve başarılı sonuçlar elde etmektedir. Kurulum öncesi keşif ile planlama yapılmaktadır. Planlamalar sonucunda ortama uygun sprinkler yangın söndürme sistemlerinin kurulumları yapılarak uygulama sonrası sprinkler yangın söndürme sistemleri hakkında eğitimler de verilmektedir.

Sprinkler Sistemi Hesabı Nasıl Yapılır?

 • Öncelikle bina yangın sınıfı tespiti yapılır. (Yangın Yönetmeliği Ek-1/B)
 • Sprinkler sisteminde tasarım yoğunlukları tablosunun gerektirdiği yangın yüküne göre su debisi alınır. (Yangın Yönetmeliği Ek-8/B)
 • Branşman sayısı hesaplanarak, branşmanlar arası uzunluklar belirlenir.
 • Sprinkler arası maksimum mesafe ile sprinkler sayısı bulunur.
 • Uygulama alanı ve uygulama alanında ki sprinkler sayısı belirlenir.
 • Sprinklerden beklenen minimum akış hesaplanır.
 • Sprinklerde olması gereken minimum basınç hesaplanır.
 • Boru çapları belirlenir.
 • Basınç düşümü hesaplanır.
 • Sistemde yangın dolabı, hidrant ve sprinkler olması durumuna göre de toplam pompa debisi için ilave su ihtiyaçları çizelgesi dikkate alınarak hesaplamalar tamamlanır. (Yangın Yönetmeliği Ek/8 C )

Sprinkler Tasarımı Yapılırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Sprinkler tasarımı yapılırken ve uygulama yapılırken dikkat edilmesi gereken bazı önemli durumlar bulunmaktadır. Bunları maddeler halinde sizler için sıraladık;

 • Uygulama yapılması planlan yapının tehlike sınıfı doğru olmalıdır.
 • Yangın sisteminde kullanılacak ekipmanlar doğru tercih edilmelidir.
 • Proje kapsamındaki hesaplamalar doğru bir şekilde yapılmalıdır.
 • Hazırlanan tasarım gerekli olan test ve denetim süreçlerinden geçirilmelidir.

Sprinkler Yangın Söndürme Sistemleri Fiyatları

Sprinkler yangın söndürme sistemleri için fiyatlar metrekare hesabı yapılacağından dolayı kullanılacak olan malzemeler ve yükseklik değeri gibi diğer farklı sebeplere bağlı olarak verilememektedir. Teklif iste butonuna tıklayarak gerekli alanları doldurup bizlere ulaşabilir destek alabilirsiniz.

Yangın hayatımızı ve malımızı tehdit eden ve tedbir alınması zorunlu olan durumlardandır. Yangın söndürme sistemleri kurulumu yapılmayan yaşam alanlarında bu tehdit riski görülebilmektedir. Bu nedenle yangın sistemleri kurulumu konusunda hassas davranılmalı ve büyük öneme sahip bu tedbirin profesyonel firmamız tarafından alınmasını önermekteyiz.

Sprinkler yangın söndürme sistemleri kurulumu yapacak müşterilerimiz öncelikle firmamız ile iletişime geçerek kurulum yapılacak alanda keşifler gerçekleştirilmektedir. Keşif sonucu nerelere hangi cihazların kurulumu konusunda gerek fiyat vere uygulama şekli zamana göre değişiklik gösterecektir. Fiyat ve kurulum hakkında daha fazla bilgi için firmamızı arayabilirsiniz.Ara

×