Şile Yangın Merdiveni

şile yangın merdiveni

Şile Yangın Merdiveni

Günümüzde Şile yangın merdiveni amacı dışında kullanıldığında büyük problemlere yol açmıştır. Özellikle Türkiye’de meydana gelen yangınlarda birçok yangın merdiveninin amaca uygun kullanılmadığı görüldü. Durum böyle olunca insanlar Şile yangın merdiveni kullanamadı ve ciddi kayıplar meydana geldi. Can kaybı yaşanmaması için yangın merdiveninin acil durumlarda kullanılabiliyor vaziyette olması şarttır.

Yangın merdiveninin amacı dışında kullanıldığı fark edildiği zaman uyarılmalıdır. Uyarıya rağmen denetim sırasında merdivenin amacı dışında kullanıldığı görülürse cezası vardır. Bilindiği üzere Şile yangın merdiveni yönetmeliği bu konuda oldukça fazla titiz davranır. İnsanların birçoğu yangın merdiveninin amacı dışında kullanımının cezası konusunda bilinçsizdir. Bu sebeple son dönemlerde oldukça fazla sorun yaşanır.

Şile Dairesel Yangın Merdiveni

Dairesel Şile yangın merdiveni her binaya uygun değildir. Çünkü bu merdivenlerin kullanılabilmesi için mevcut kişi sayısının 100’ü geçmemesi gerekiyor. Genelde kişi sayısı az olan herhangi bir kattan, ara kattan ya da balkondan acil çıkışlarda yararlanılması amacıyla dairesel merdivenler tercih edilir. Mevcut binalarda bu merdivenlerin yanmaz malzemelerden yapılması şarttır.

Genişliğinin en az 70 cm olması gerekiyor. Eğer mevcut binada 60 kişiden fazla kişi bulunuyorsa dairesel merdivenin genişliği en az 80 cm olmalıdır. Konutlar için dairesel yangın merdiven fiyatları araştırılıyorsa yüksekliğinin en fazla 51.50 olması şartı vardır. Diğer yapılarda ise bu yüksekliğin 30.50’ye kadar düşmesi sıkıntı değildir.

Şile Yangın Merdiveni Ölçüleri

Genellikle yangın merdiveni hizmeti sunan firmalar kendi ürettikleri merdivenlerle müşterilerine yardımcı olur. Merdiven yapımına geçilmeden önce yangın merdiveni şirketi ölçü alınması için teknik sorumlu gönderir. Ölçüler doğrultusunda fiyatlandırma ortaya çıkar ve size bu konuda bilgi verilir. Fiyatlandırmayı kabul ettiğinizde üretim aşamasına geçilir ve atölyede gerekli malzemeler hazırlanır.

Malzemelerin geri kalanı merdiven yapılacak alanda hazırlanır. Çoğu malzemenin atölyede hazırlanmasının başlıca sebebi meydana gelebilecek gürültü kirliliğini önlemektir. Z tipi ya da dairesel yangın merdiveni fiyatı araştırırken bu detayları öğrenmeniz işinizi kolaylaştırabilir. Yapılan imalatların standardı karşılamasına özen gösterin. Firma olarak müşterilerimizin can güvenliğini düşünerek hareket ettiğimiz için imalatlarımız standarda uygun gerçekleştirilir.

Şile Yangın Merdiveni Önemi

Binalarda genellikle Z tipi yangın merdiveni bulunur. Çünkü yönetmeliğe en uygun üretilen yangın merdiveni tipi budur. Adını yapılış şeklinden alan bir merdivendir. İncelediğiniz zaman sahanlıkları olduğunu görürsünüz. Z tipi merdivenin basamakları standart ve birbiriyle eşit ölçülerdedir. Sahanlıklar merdivenin her iki tarafında da bulunur. Eğer sahanlıklar basamak ölçülerine eşit olmazsa yönetmeliğe uygun değildir.

Merdivenin yüksekliği 300 cm’yse 5-6 basamakta bir ara sahanlık olmalıdır. Daha önce hiç yangın merdiveni yaptırmadıysanız görüşme sırasında yangın merdiveni firması size yönetmeliğe uygun merdiven üreteceğinin garantisini vermelidir. Eğer bu konuda detaylı bilgi almak istiyorsanız bizimle yangın merdiveni hakkındaki sorularınızı çekinmeden paylaşabilirsiniz.Ara

×